180 stíhaných lidí, kteří padělali doklady k dovezeným vozidlům ze zahraničí

Napsal osop.bloger.cz (») 18. 3. 2015 v kategorii Motoristům Opavska a okolí, přečteno: 669×

Operace Čistka: 3 500 aut mělo falelešné doklady.

Obří akce cizinecké policie na dopravních úřadech zaměřená na legalizaci kradených aut: šest set případů už kriminalisté vyšetřují a stíhají sto osmdesát lidí.

Adéla Paclíková

redaktorka MF DNES

Zahraniční policie zaslala před osmi lety upozornění svým českým protějškům,

že se v Česku často podvádí při registraci aut a stává se legalizačním místem. To sedělo i na informace české policie. Po třech letech, co se cizinecká policie pustila do rozsáhlé kontroly na dopravních úřadech, se ukázalo, že to je ještě horší, než si mysleli.

Po pár měsících, co akci s názvem Čistka spustili, odhalili enormní množství vadných dokladů. Dnes už policisté vyšetřují přes šest set případů a stíhají sto osmdesát lidí.

Policie při tom zajistila přes 500 aut a způsobená škoda je tu zatím vyčíslena na zhruba dvě stě milionů,“ říká mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Téměř dvě stovky lidí policie stíhá

kvůli různým podvodům při přihlašování kradených aut z ciziny i z Česka. Jde nejen o krádeže, ale i padělání dokladů k autům nebo úplatky.

Kriminalisté v některých případech stíhají kromě padělatelů a zlodějů i úředníky. Jde například o případ, který právě uzavírá pražská policie. Viní dva úředníky z Černošic z toho, že zlegalizovali téměř stovku kradených aut. V některých případech si vytipovali nic netušící lidi, na které auta napsali, a tím auta zlegalizovali.

„Hrozí jim až osm let za legalizaci kradených aut a zneužití pravomoci úřední osoby,“ říká státní zástupce Petr Boš.

Při kontrole na úřadě v Černošicích policie dokonce v dokumentech narazila i na založené peníze. Kriminalistům se však nepodařilo prokázat, že šlo o úplatky pro úředníky.

„Otisky dvou obviněných na nich nebyly,“ řekl MF DNES zdroj blízký vyšetřování případů.

V prověrce cizinecká policie dál pokračuje, zbývá jí prověřit doklady ještě na čtyřiceti registračních místech a očekává, že případů ještě přibude.

Už teď ale z více než čtyř set tisíc zkontrolovaných spisů označili policisté téměř devět tisíc za podezřelé.

„Z toho zatím máme potvrzeno, že přes pět tisíc dokladů bylo neregulérních a šlo o papíry k 3 574 autům. Byla to prokazatelně kradená auta z ciziny k nám dovezená na legalizaci. Další skupinou jsou auta, která byla například v Rakousku koupena a tady se omladila. Tedy například ze šestiletého auta udělali tříleté pomocí zfalšovaných dokladů,“ říká Hubert Lang z cizinecké policie. Jeho lidé už odhadli škodu na více než 620 milionů korun.

„Je to náš odhad, který jsme stanovili z bazarových hodnot aut. Když zjistíme, že jde o kradené auto, vyhledáme, na koho je nyní zapsané, a zabavíme ho. Když si ho někdo za 250, 300 tisíc koupil v dobré víře v bazaru, nezbývá mu než se pak obrátit na občanskoprávní spor a pokusit se vynaložené peníze získat zpět,“ vysvětluje policista Lang.

Nejčastěji se jeho lidé setkávají s tím, že doklady k autům ve spisech jsou pozměněné.

Zločinci hlavně přepisují datum první registrace. Tak auto omladí a při prodeji na něm vydělají víc. Druhou nejčetnější skupinou jsou vyloženě padělky dokladů aut.

„V jižních Čechách jsme měli padělatele, který auta legálně kupoval v Rakousku a v české padělatelské dílně auta omlazoval,“ popsal další způsob Hubert Lang.

Takto zlegalizovaná auta pak někdy zůstanou v Česku, jindy zamíří do zahraničí směrem na Východ a už se je ani nepodaří najít. Třeba v případě úředníků z černošického odboru dopravy se kriminalistům podařilo najít zhruba polovinu z necelé stovky aut.

Proč se dá tak snadno fixlovat  s auty? Úředníkům chybějí lupy

Čtyři pětiny padělaných dokladů k autům by podle policie úředníci odhalili, kdyby měli dostatečnou techniku a prošli školením.

Adéla Paclíková, redaktorka MF DNES

Velký technický průkaz vytištěný na obyčejném papíru v inkoustové tiskárně. Padělek na první pohled. Přesto žadateli o přihlášení škodovky dovezené z Německa stačil k tomu, aby vůz řádně zaregistroval v Česku.

I na takové „doklady“ narazila obří policejní kontrola dopravních registrů v celé zemi.

Pravda je, že případy, ze kterých je patrné, že jsou úředníci při zápisu aut do registru nedůslední a dokumenty kontrolují jen zběžně, byly v menšině.

Z výsledků kontroly mnohem víc vyplývá, že úředníci leckdy pomáhají zlodějům a podvodníkům nevědomky. Podle cizinecké policie totiž v drtivé většině nemají na rozpoznání padělaných dokladů potřebnou techniku. Chybějí jim také zkušenosti.

Ministerstvo dopravy chce proto do konce roku spustit systém,

který by zamezil alespoň případům, kdy zločinci takzvaně omlazují auta. Kvůli tomu pozmění doklady a zapíší do nich jiné datum první registrace – tím auto omladí a prodají pak dráž.

Systém Eukaris

„Chystáme se připojit registrační místa k systému Eukaris, pomocí kterého budou moci zúčastněné evropské státy vzájemně ověřovat například první datum registrace auta a omlazování vozu nebo takzvaný VIN kód. Ostatně tyto dva údaje jsou nejvíce zneužívány,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že se systém zatím zkouší na pražském magistrátu.

Jenže podle Huberta Langa z cizinecké policie ani tento systém situaci na úřadech nespasí. Klíčová je prý technika, kterou by všechny úřady měly mít, a nemají.

„Jde o to, aby doklady mohli zkontrolovat desetinásobně zvětšující lupou a aby úředníci měli nějaký zdroj UV světla. Společně se základním školením by podle mě čtyři pětiny z námi zachycených vadných dokladů vůbec neprošly registrací,“ říká Lang.

Opatření, která zmiňuje, obsahoval plán, který policie navrhla jako řešení ministerstvu dopravy. Jenže to se zaleklo představy, kolik by to všechno stálo.

„Policie nás v minulosti seznámila s tímto plánem. Po ministerstvu dopravy bylo požadováno, aby finančně nákladný program zaplatilo ze svého rozpočtu. Tehdejší pohled ministerstva byl, že nákup techniky a školení by mělo zajistit ministerstvo vnitra jako nadřízený orgán obcí,“ vysvětlil Novák, proč jednání ztroskotala.

Nepomohla ani data z plošné kontroly všech registrů aut nazvaná akce Čistka.  Za poslední tři roky odhalila tři a půl tisíce vozidel s „cinknutými papíry“. Potvrdilo se podezření, že Česko je země, ve které se zlodějům z různých zemí poměrně lehce daří kradená auta legalizovat. Vozy ukradené na Západě získají v Česku novou identitu, a pokud neskončí v místních bazarech, zamíří pak už jako „čistá“ dál na Východ.

Ani tato tvrdá data však ministerstvo dopravy nepřesvědčila. „Na návrhy policie a ministerstva vnitra na zpřísnění a zefektivnění evidence a kontroly totiž tehdejší vedení ministerstva dopravy nereagovalo dostatečně,“ připustila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Obce si lupy kupují samy

Ping-pong o to, kdo by měl zařízení na kontrolu dokladů úřadům zaplatit, nechává v nejistotě české zákazníky. Pokud někdo nevědomky koupí auto, u něhož se později ukáže, že je kradené, policie mu ho zabaví. Pokud má auto jen zfalšované doklady, nový majitel o ně sice nepřijde, ale policie mu může zakázat s ním jezdit. 

Také proto nakonec některé obce nakoupily potřebné přístroje za své peníze. Každý den je využívají například úředníci v Otrokovicích, které navíc cizinecká policie po kontrole jejich registru proškolila.

„Všichni úředníci si školení pochvalují. Zakoupili jsme také speciální lupy, které mohou odhalit padělky. Úředníci je využívají každý den,“ říká mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Zdroj: MF DNES 17.3.2015


 

Jak se podvodům s auty bránit ?


Štítky: motorismus
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.