VELKÉ ZMĚNY V POVINNÉM RUČENÍ 2015

Napsal osop.bloger.cz (») 15. 4. 2015 v kategorii Motoristům Opavska a okolí, přečteno: 799×
fotobanka9.jpg

S novým občanským zákoníkem (89/2012Sb.) a vyšší pravděpodobností, že pojišťovny zaplatí vysoké odškodné, už loni stouply ceny povinného ručení. Obvykle o 10-20%. Zdražování však ještě není u konce, pojišťovny zatím mlží o tom, kdy zvýší ceny a o kolik. Odhady hovoří o zdražení +15% !

Příspěvek nepojištěných řidičů se nově neúčtuje, pokuta však hrozí.

Od 15.1.2015 neúčtuje Česká kancelář pojistitelů tzv. příspěvek do Garančního fondu. Nepojištění řidiči se tak nemusí bát, že budou za každý nepojištěný den platiti zhruba 70,- Kč.

Nemít povinné ručení může také znamenat 5.000-40.000,- Kč pokuty ve správním řízení. A samozřejmě budete muset zaplati veškerou způsobenou škodu, pokud jí nepojištěným vozidlem způsobíte vy, či někdo jiný. Odpovědnost nese vždy vlastník vozidla!

Situace, se kterými se v praxi můžete setkat:

1/ KOUPĚ A PRODEJ VOZU

Než odjete s novým vozem z autosalonu či autobazaru, uzavřete si povinné ručení nejlépe dopředu. Vyžádejte si od prodejce kopii velkého technického průkazu, pojistku s Vámi vybereme a uzavřeme u nás.

Novinkou letošního roku je, že už nejsou možné tzv. polopřevody. Nemůže se tak stát,, že auto prodáte, odhlásíte povinné ručení a kupec auto nepojistí a nepřihlásí a vy budete hradit případnou vzniklou škodu kupcem.

Nově platí, že když každý nový majitel auta vůz nezaregistruje do 10 dnů od data koupě, bude auto automaticky vyřazeno z registru. Nenávratně! Stane se z něj šrot, který nesmí být provozován na veřejných komunikacích podle zákona 56/2001Sb.!

Pro převod vozidla uvádíme postup v roce 2015 v našem článku zde na blogu.

2/ Darování auta či "neoficiální" prodej

Máte starší auto a chtěli byste si koupit nové. Co se starým? Možná Vás napadne, že byste ho mohli darovat třeba právě dospělému dítěti či levně přenechat sousedovi. Protože je však původní vůz starý a připřevodu by bylo nutné zaplatit "ekologickou daň", dohodnete se, že oficiálně nic řešit nebudete, ale veškeré náklady spojené s provozem tohoto vozu ponese potomek/soused. V případě, že nový držitel vozu zanedbá povinné ručení, problém budete mít Vy, jako zapsaný majitel vozidla.

Rada? Povinné ručení raději plaťte Vy, jako majitel, s obdarovaným se pak následně finančně vyrovnávejte. Myslete však na to, že v případě nehody přijdete o bonusy Vy.

3/ Automobil svěřený autobazaru

Starý vůz dáte do bazaru. Dobře se podívejte, jak zní smlouva s bazaristou. Pokud auto bazaru prodáváte, můžete se smlouvou v ruce jít auto odhlásit na registru vozidel a zrušit povinné ručení.

Pozor však, pokud dáváte auto do tzv. "komise", což se děje zhruba v 50% bazarových prodejů. Dokud se uato neprodá, je Vašim majetkem a vy máte povinost mít uzavřeno povinné ručení. Uvědomte si, že že v bazaru auto jen nestojí na ploše, ale zájemci v něm  mohou absolvovat zkušební jízdy. Když při nich způsobí škodu, jde platna (náhrada škody) za Vámi, resp. za Vašim povinným ručením.

4/ Auto úplně na odpis

Měli jste nehodu a Vaše auto je úplně na odpis (neopravitelné). Pojišťovna škodu na vozidle proplatí, vy si auto necháte a ekologicky jej zlikvidujete, odhlásíte ho z registru, ukončíte povinné ručení a je to vyřešeno.

Co však v případě, když máte auto staré? Vzhledem k tomu, že podle Sdružení automobilového průmyslu je průměrný věk vozidel v ČR 14,49 let, je dost pravděpodobné, že u takových vozidel pojišťovny obvykle prohlásí totální škodu (auto na odpis)  i při relativně malém poškození. Pojiš´tovna vyplatí 15-20.000,- Kč, řidič (majitel) si nechá za tuto částku auto opravit a jezdí s ním dále. V tomto případě, i když byla prohlášena totální škoda, není vozidlo vyřazeno z regostru vozidel a platí tedy povinnost mít uzavřeno povinné ručení.

5/ Likvidace starého vozu

Máte před technickou kontrolou a už se asi nevyplatí strkat peníze do Vašeho starého vozu. Pokud se tak rozhodnete, není problém. Auto ekologicky zlikvidujete, odhlásíte z registru vozidel, odevzdáte značky a ukončíte povinné ručení.

Co však, když si auto chcete nechat? Třeba uvažujete o tom, že ho někdy dáte do pořádku. Necháte ho tedy stát v garáži. Registr vozidel můžete požádat o dočasné vyřazení vozidla na onu dobu (max. 1 rok) a můžete tak ukončit i povinné ručení.

POZOR VŠAK, U DEPOZITU JSOU  OD 1.1.2015 NOVÁ PRAVIDLA!

Auto nemůže být z provozu vyřazeno neomezeně dlouho - po 12 měsících musíte vyřazení řešit, nebo se stane, že je vyřazeno trvale a spokutou 50.000,- Kč. Staré depozity (sjednané od 30.6.2013) zaniknou nenávratně k 1.1.2015!

Anebo to můžete risknout, nic neřešit a povinné ručení vypovědět k datu výročí. Upozorňujeme, že takováto výpověď musí na pojišťovně "ležet" nejméně 6 týdnů před datem výročí. V tomto případě si však můsíte být jisti, že s autem skutečně a fakticky nikdo nejezdí. Jinak máte na krku oprátku ekonomické sebevraźdy v případě zapříčiněné škody takovýmto vozidlem.

Pozor na auta, která stojí u chodníku před domem - za ta platit povinné ručení musíte!

Jakou přidanou hodnotu budou po zdražení pojišťovny poskytovat?

K povinnému ručení můžete (po zdražení ) získavat například - pojištění pneumatik, pojištění úrazu, aplikace do chytrých telefonů, rozšířené asistenční služby, doživotní renty úrazu řidiče, pojištění škod na vlastním autě do určitého limitu, první nehoda bez vlivu na bonus (malus), přopojištění sportovní výbavy, zdarma odpovědnost v běžném občanském životě, právní asistence fixace výše pojistného po dobu trvání smlouvy, úrazové pojištění dětí do 15 let apod.


Připravili jsme pro Vás krátký motoristický kvíz:  odpovídejte zde


Nejlepší ceny povinného ručení nejen pro Opaváky z 10 pojišťoven a mnoho dalšího užitečného pro motoristy,  naleznete na našich stránkách,  čtěte více ZDE.


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.