Přepis vozidla od června 2017 jednodušeji

Napsal osop.bloger.cz (») 18. 2. 2017 v kategorii Motoristům, přečteno: 1709×
fotobanka48.jpg

Odpovědnost prodávajícího auta za přestupky, které způsobil nový majitel, co nedokončil přepis, by se měla od června eliminovat. Vyplývá to z novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Ta umožní prodávajícímu totiž vůz přeregistrovat pomocí institutu povinnosti převodu i bez součinnosti kupujícího. Vozidlo také bude možné registrovat na nového majitele i mimo trvalé bydliště či sídlo prodávajícího.

V současnosti až do konce května platí, že je možné vozidlo přeregistrovat jen v místě bydliště nebo sídla prodejce, do 10 dnů od prodeje. K tomu je zapotřebí, aby se původní a nový majitel dohodli a společně podali žádost na příslušném registru nebo sepsali plnou moc, aby bylo možné přepis vyřídit v zastoupení. Pokud tak neučiní, riskují obě strany pokutu do 50 tis. Kč, přičemž nezáleží na tom, čí je to vina.

Chodí nám velké množství stížností a žádostí o radu od prodávajících, kteří se spolehli na kupujícího a na základě plné moci jej nechali vyřídit převod auta v zastoupení. Ten tak
neučinil a původnímu majiteli například přišla pokuta za cizí dopravní přestupek anebo je na něm vymáhána odpovědnost za škodu způsobenou tímto vozidlem, kterému po prodeji vypověděl povinné ručení. Tato situace je pro prodejce značně nepříjemná, protože mu mimo pokuty anebo náhrady škody hrozí ještě sankce až do výše 50 000 Kč za to, že vůz nepřevedl,
komentuje současnou situaci předseda Sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Od června bude moci prodávající podat žádost o přepis samostatně. Úřad pak vyzve nového majitele, aby se k žádosti vyjádřil a dodal doklady potřebné k registraci. Pokud to neudělá, úřad ho i přesto zapíše do registru, vystaví osvědčení o registraci a nový technický průkaz. Tím novému majiteli fakticky propadnou doklady. Pokud by tedy dál dělal mrtvého brouka, dopouští se přestupku, za což mu hrozí postih.

Zdroj: mesec.cz

K přepisu vozidla budete mimo jiné také potřebovat:

  • Evidenční konktrolu na STK
  • Při dovozu vozidla ze zahraničí "dovozovou technickou konktrolu"
  • Platné povinné ručení na nabyvatele vozidla (kupujícího)
Štítky: řidiči

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.