Nejčastější chyby při sjednávání pojistek

Napsal osop.bloger.cz (») 4. 2. 2017 v kategorii Ostatní zajímavosti, přečteno: 1081×
fotobanka45.jpg

Poradíme vám, na co si dát pozor, abyste měli dobrou pojistku. Zbytečné chyby pak znamenají rozčarování z pojistného plnění nebo z jeho zamítnutí...

Nesprávně nastavené pojistné částky, škudlení na dvou stovkách, které v praxi znamenají stamilionové rozdíly v plnění, nebo zamlčení důležitých věcí pojišťovně. Chyby děláme všichni, ale některých se lze vyvarovat. Ukážeme si na, co si dát pozor při sjednávání pojištění.

Za zmínku také stojí, že největší procento chybových pojistných smluv jsou smlouvy sjednávané lidmi přes internet. Má to svou logiku, lidé mnohdy a ani v dobré víře se nevyznají v odborné terminologii, ke teré se pak následně podpisem smlouvy nebo zaplacením pojistného zavazují.


Pojištění nemovitostí

Byty, chaty, chalupy, vytové domy, rodenné domky, podnikatelské nemovitosti. To jsou vše věci značné hodnoty, které jste pořídí nebo pořizujete splátkami hypoték či úvěrů.

V České republice se nachází zhruba 1,5 milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Experti z pojišťoven odhadují, že drtivá většina rodinných domů je kryta pojištěním, ale domácnost má pojištěnou pouze polovina majitelů nemovitostí. Je to dáno především tím, že lidé zaměňují pojištění stavby a pojištění domácnosti.

Pro názorný příklad uvádíme jednoduchou ilustrativní pomůcku: "Když Vezmete do rukou svou nemovitost, a otočíte ji vzhůru nohama, tak vše, co z ní vypadne je DOMÁCNOST. To co Vám zůstané v rukou je STAVBA".

Pro komplexně ochráněný byt či dům je třeba zkombinovat pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pojištění stavby se vztahuje na samotnou budovu, v některých případech i na tzv. vedlejší stavby. Vedle toho stojí pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení.

Řada lidí má smlouvy uzavřené před mnoha lety. Co už ale neřeší, je to, že se mezitím hodnota jejich majetku změnila. Pojištění může být dobře funkční, když se s ním průběžně pracuje. Neměli bychom tak zapomínat své pojistné smlouvy čas od času zrevidovat. Obecné doporučení je provádět aktualizaci smluv přibližně každé dva roky nebo v případě, že se změní hodnota našeho majetku. Nejčastějším momentem pro aktualizaci tak bývá rekonstrukce, výměna nábytku či nákup nových spotřebičů a elektroniky.

Při výběru pojištění především důkladně zvažte rizika, která potřebujete ošetřit, dejte si záležet s nastavením správné výše pojistných limitů a zajímejte se i o rozsah asistenčních služeb. Zamyslete se také nad možnostmi připojištění. To není jen zbytečným luxusem, ale může pro vás být v nepříznivé situaci užitečným pomocníkem.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY  v pojištění nemovitostí:

Nesprávný pojistník. Nemovitost by měl pojišťovat majitel, domácnost ten, kdo má uzavřenou nájemní (podnájemní) smlouvu. Resp. ten, kdo v ní bydlí.

Nesprávná rizika. Povodeň není záplava. A naopak, nemusíte na riziko povodně pojišťovat majetek, který je na kopci, resp. kam se voda nemá šanci dostat ani při nejhlubší fantazii.

Podpojištěný majetek. Méně není více, pokud má váš majetek vyšší hodnotu, než na jakou je pojištěný, při pojistné události vám pojišťovna bude krátit pojistné plnění.

Nízká nebo vysoká spoluúčast. Zlatý střed platí i v pojištění. Pokud je pro vás 20 000 Kč moc peněz, tak nemá smysl kvůli tomu inkasovat třeba 20% slevu na ročním pojistném. A opačně, nulová nebo nízká spoluúčast svádí k tomu, že do pojišťovny budete hlásit každou maličkost.

Připojištění nepotřebuji. Zatímco třeba pojištění elektromotoru vysavače je spíše zbytečnost, pokud nemáte drahý výrobek, třeba pojištění skel se vám může vyplatit, pokud máte třeba zasklenou lodžii. Když se má kdo o vás postarat, nemusíte spoléhat na asistenční služby. Ale pokud to nechcete riskovat, za dvě tři stokoruny máte vyřešeno náhradní ubytování, zámečníka či odvoz z nemocnice.

Společné prostory. Dát si kola do kolárny v paneláku je pohodlné, ale většinou jsou tím nepojištěna. Anebo budou mít velmi nízký limit plnění při krádeži.

Vandalové nejsou zloději. Když vám někdo poškodí vybavení domácnosti nebo nemovitost, ale nic neukradne, nejde o zloděje, ale vandalismus. Ujistěte se, že vaše pojišťovna na něj plní.

Chybějící zabezpečení. Pokud máte v domácnosti cenné předměty, ale její zabezpečení připomíná 18. století, při krádeži dostanete od pojišťovny peníze jen do limitu, který odpovídá požadované formě zabezpečení. Takže klidně třeba nic.

Chybějící dokumentace. Pokud po pojišťovně budete chtít úhradu za jakoukoli věc, musíte prokázat její existenci. A to lze jen obtížně, pokud nemáte doklad o koupi, fotodokumentaci nebo třeba videonahrávku se soupisem věcí.

Soukromé, nebo firemní? V domácnosti jsou velmi často nepojištěné věci sloužící k podnikání, věci pronajaté či půjčené. Pokud je potřebujete pojistit, dohodněte si s pojišťovnou výjimku, pokud je nemá jako součást domácnosti.

Chyba v adrese. Jiná adresa místa pojištění a jiná adresa, kde skutečně jste, znamená, že když se něco stane, máte smůlu, pojišťovna neplní. Typická situace, pokud nahlásíte adresu trvalého pobytu na radnici, ale žijete samozřejmě jinde. Více o pojištění Vašich nemovitostí naleznete zde.


Povinné ručení v rozsahu nového Občanského zákoníku od 1.1.2014 (89/2012Sb.)

Pro mnoho řidičů je při výběru povinného ručení tím nejdůležitějším cena. Ta by ale neměla být hlavním rozhodovacím kritériem. Doporučujeme zamyslet se nad tím, co všechno za své peníze v rámci povinného ručení dostanu. Nejnižší cena totiž bývá obvykle vyvážena nízkými pojistnými limity, omezeným rozsahem asistenčních služeb a otázkou je pak také rychlost a kvalita likvidace škod,

Nízká pojistná částka. Ve 21. století se pojišťovat na zákonných 35 milionů korun je skoro hazard. Rozdíl v pojistném je přitom zanedbatelný. Více v článku Za miliony u povinného ručení nemusíte platit tisíce.

Okleštěné asistenční služby. Buď máte v zásobě dobrého kamaráda, který vás odkudkoli zadarmo odtáhne, anebo se spolehnete na profesionály za pár desetikorun měsíčně. Volba je na vás, ale rozdíl pro vaši peněženku astronomický. Více ve článku Malý příběh o autopojistce, která nestačila.

Výluky pro státy. Cestujete-li mimo EU, ujistěte se, že vaše pojišťovna nemá daný stát na zelené kartě přeškrtnutý. Pokud na to zapomenete, na hranicích se vám cesta značně prodraží.

Řidiči by měli věnovat svou pozornost i výši pojistných limitů. Minimální zákonem stanovený limit pro povinné ručení je 35 milionů korun pro škody na majetku a 35 milionů korun na každého zraněného nebo usmrceného člověka. Jakkoliv se nám to může zdát jako astronomická částka, nemusí stačit.

Motoristé stále ještě většinou vybírají jen podle ceny, aniž by věděli, co za ni u autopojištění dostanou. Dalším typickým nešvarem je, že považují dražší balíčky za lepší. Mnohdy v nich ale platí i něco, co vůbec nepotřebují. Chybu neudělá ten, který si poskládá takové pojištění, které si jednoduše přizpůsobí tomu, kde a jak se svým autem jezdí. Protože tak to přece dává smysl, 

Za nehodami z běžného provozu často zůstávají škody v řádech desítek milionů korun, pro něž nebude minimální zákonný pětatřicetimilionový limit dostatečnou ochranou, S

S příchodem nového občanského zákoníku je výše pojistných limitů důležitější než kdy jindy. Dochází totiž ke skokovému nárůstu výše plnění u újmy na zdraví a dalších nároků poškozených. V situaci, kdy při autonehodě dojde k těžkému zranění či usmrcení člověka, může viník autonehody čelit velmi vysokým nárokům v souvislosti s újmou na zdraví a další nemajetkovou újmou poškozeného. V případech, kdy měl poškozený v podstatě celý život před sebou nebo kdy ztrátou blízké osoby došlo k závažnému zásahu do osobního života pozůstalých, není výjimkou, že se náhrady za způsobenou újmu pohybují v řádech desítek milionů korun.

Naším doporučením tedy je sjednat si limit ve výši minimálně 100 milionů korun. Více o povinném ručení v Opavě naleznete zde.


Cestovní pojištění

Řada Čechů se při cestách po Evropě stále spoléhá pouze na svůj průkaz zdravotního pojištění (tzv. EHIC). Ten však v žádném případě nemůže nahradit plnohodnotné cestovní pojištění. EHIC totiž držitele opravňuje k ošetření pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních a ne v privátních – tam si musí bohužel člověk bez cestovního pojištění uhradit zdravotní péči v plné výši ze svého. Navíc má držitel průkazu stejná práva jako občané daného státu – musí tedy platit za vše, za co platí i domácí. Případnou repatriaci do ČR si také bude muset hradit sám. Výhodou cestovního pojištění jsou pak také asistenční služby, jako např. pomoc s vyhledáním lékaře či tlumočení.

Nízká pojistná částka. V Evropě se dvěma miliony pojistného krytí jakž takž přežijete s výjimkou zimních sportů. Ale cestovat mimo Evropu s nízkým limitem znamená riziko zadlužení se do vaší smrti, pokud dojde k neočekávané události.

Chyby v době pojištění. Pokud si svoji cestu prodloužíte, nezapomeňte si prodloužit i pojištění. Jinak vám skončí tak, jak jste si je sjednali. Pojišťovny umožňují cestovní pojištění sjednat, resp. prodloužit i ze zahraničí.

Rizikové sporty a turistika. V pojistných podmínkách mají pojišťovny ošetřeno, co je pro ně rizikovým sportem nebo od jaké výšky považuji horský výšlap za nebezpečný a tedy nepojištěný v základní sazbě. Ani potápění pro radost nemusí znamenat, že jste pojištěni. Seznamte se s tím ještě před uzavřením smlouvy.

Nejčastější chybou u cestovního pojištění bývá snaha ušetřit na něm za každou cenu, jako první obvykle vyškrtávají cestovatelé pojištění odpovědnosti. Přitom jde o zásadně důležité a užitečné připojištění,

Cestovní pojištění by mělo být složeno nejen z pojištění léčebných výloh a úrazového pojištění, ale také z pojištění odpovědnosti za škody. Na tu lidé často zapomínají, nicméně je velmi důležitá. Například způsobíte-li někomu jinému úraz, náklady na léčení se v zahraničí mohou vyšplhat velmi vysoko. Užitečné je potom také pojištění zavazadel či storna cesty.


Chete-li získat fungující cestovní pojištění bez rizik a s výkladem pojistných podmínek, zastavte se u nás!

CTÍME ZÁSADU, ŽE POJISTKA MUSÍ ZAFUNGOVAT V MOMENTU, KDY JE JÍ ZAPOTŘEBÍ. PRÁVĚ ZDE SE UKÁŽE, KDO, JAK A S JAKOU ODBORNOSTÍ VAŠI POJISTKU VYMYSLEL A PŘIPRAVIL.

Vězte, že pojistky jsou službou, kterou si Vy kupujete. A ten někdo (pojistitel), Vám v případě nouze musí pomoci v rozsahu, ve kterém jste se s ním dohodli. (v pojistné smlouvě a pojistných podmínkách). Máte to tak právě i Vy?  Pak je to v pořádku.

Zdroj: www.osop.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.